Jak vybrat boty na běžky

Abyste si jízdu na běžkách pořádně užili, je důležité vybrat si ty pravé běžkařské boty. Kdo někdy absolvoval pár kilometrů na lyžích v nepadnoucích botách, ví, o čem mluvíme. Správně vybrané boty na běžky vám pomůžou dostat z vašeho stylu jízdy maximum, ať už jste začátečník, nebo zkušený závodník.

 

Boty na běžky podle využití

Čím při výběru začít? Zamyslete se nad tím, jak často na běžkách jezdíte, jak dlouhé bývají vaše trasy a kolik zkušeností už máte. Podle využití a dovedností lyžaře můžeme boty na běžky rozdělit na 3 typy:

Turistické – tyhle boty jsou určeny pro rekreační lyžaře nebo začátečníky. Boty mají širší tvar a jsou pohodlné. Mají ze všech typů největší zateplení, takže ani při pomalejším tempu vám nebudou mrznout nohy.

Sportovní – jak už název napovídá, hodí se pro sportovní a pokročilé lyžaře. Pokud máte už něco naježděno, ale zase nemáte závodnické ambice, sáhněte právě po nich. Sportovní boty jsou méně zateplené než boty turistické, protože počítají s rychlejším tempem jízdy. I tady si ale dejte pozor, aby vám dobře padly a nikde vás netlačily.

Závodní – jsou určeny pro závodníky a sportovce, kteří jsou ve stopě jako doma. Bota by měla nohu pevně obepínat a perfektně sedět. Díky kvalitním materiálům jsou ze všech tří typů nejlehčí. Zateplení tu najdete minimální nebo žádné.

 

Boty na běžky podle stylu

Další důležité kritérium výběru je vaše technika lyžování. Jezdíte zásadně klasiku, nebo jste bruslař tělem i duší? I tady si můžeme běžkařské boty rozdělit na 3 základní typy:

Klasické – boty pro vyznavače klasického stylu (tedy jízda ve stopě). Jsou nižší než bruslařské boty a nemají zpevněný kotník. To proto, aby umožnily maximální pohyb kotníku, který je při klasické jízdě nezbytný. Jsou dobře ohybné ve špičce, aby vám poskytly co nejlepší odraz. U klasických bot si vždycky dejte pozor na rezervu – měla by být 0,5 – 1 cm, aby prsty při pohybu měly dostatek místa a nenarážely. Pata v klasické botě musí naopak pevně sedět, proto je patní část těchto modelů pevná a vyztužená plastem. 

 

Běžkařské boty na klasiku

 

Bruslařské (neboli skate) – název nás opět nenechá na pochybách, tyhle boty jsou určeny na bruslení. Oproti klasickým běžkařským botám jsou podstatně vyšší. U bot na bruslení je totiž důležitý zpevněný kotník, aby noha v botě perfektně držela. To zajišťuje pevná manžeta z tvrzeného plastu. Podrážka u bruslařských bot je tvrdá, ve špičce ji ohnete jen těžko. To je z důvodu, aby byl zajištěn maximální přenos síly do lyže při odrazu.

Běžkařské boty na bruslení

 

Kombi – kombi běžkařské boty by měly být takový kompromis určený pro oba styly, reálně se ale víc hodí pro klasiku. Mají téměř stejnou manžetu pro vyztužení kotníku jako boty pro skate, pata je ovšem tvarovaná jinak. Největší rozdíl oproti bruslařským botám je ohebná špička, která zajišťuje správný odraz při klasickém stylu. Jejich výhoda je ale zároveň jejich největší slabinou – kombinace různých specializací často nemusí dopadnout podle našich představ. Pokud jste klasický běžkař, co si zabruslí jen čas od času, můžou být kombi boty dobrá volba. Jestli ale bruslíte pravidelně, sáhněte radši po skate botách.  

Typy vázání

Poslední důležitou součástí výběru je vázání. Bota musí samozřejmě sedět do typu, který máte na svých běžkách. Dříve se boty rozdělovaly na dva typy podrážek podle toho, jestli byly kompatibilní s vázáním SNS nebo NNN.

SNS má jeden široký podélný výstupek, který zapadá do drážky v botě a jednu hrazdičku na uchycení boty. SNS Pilot má oproti SNS na uchycení boty hrazdičky dvě, ale jedná se o stejného výrobce.

SNS vázání

 

Systém NNN má dva užší výstupky, které jsou kompatibilní s botami, které mají drážky dvě. Více o vázání si můžete přečíst v článku Jak vybrat vázání na běžky.

NNN vázání

 

Od roku 2019 ale přešli všichni výrobci bot na systém NNN, což výrazně ulehčilo orientaci ve výběru. SNS systém tak končí s výrobou v roce 2020.

Stále si nejste jistí, které běžkařské boty by se pro vás hodily nejvíc? Nebojte se a zavolejte nám na 485 106 003 nebo napište na mail info@ok-sport.cz. A pokud to k nám máte blízko, stavte se do naší kamenné prodejny v Liberci. Naši odborníci se vám rádi budou věnovat a pomůžou vybrat ten nejlepší model právě pro vás.  

 

 

 

 

 

 

 

Potřebujete poradit?

Naši profesionální technici Vám odborně poradí a doporučí pro Vás to nejlepší.