Jak vybrat kolo pro dítě

 

Na kole s dětmi

Cyklosezóna je tu a vy se určitě budete chtít vydat na nějaký ten rodinný výlet do přírody. Ale mají vaše děti na čem vyjet? Ať už z loňského kola vyrostly, nebo se jim chystáte pořídit úplně první bicykl, jsme tu pro vás. Poradíme vám, na co si při výběru dětského kola dát pozor a jaké doplňky určitě nezapomenout.

Jaké kolo pro dítě?

Začneme jednoduše – jak starého potomka máte?

Kolem 2 let už klidně můžete začít s výchovou budoucího cyklonadšence. Na první krůčky, respektive popojíždění, je fajn dětské odrážedlo. Hodí se pro jezdce ve věku 2-5 let a dítě si na něm může „osahat“ samotný pohyb na kolech. Zároveň – na rozdíl od klasického kola – u odrážedla chybí šlapky a dá se snadno zastavit jen nohama. Nedá se na něm proto dosáhnout vyšší rychlosti, při které by malý jezdec ztratil kontrolu a mohl si ublížit. Pro všechny případy je vybaveno i zadní brzdou. Sympatická je i nízká váha – necelá 4 kila ocení nejen dítě, ale i vy, pokud budete odrážedlo nosit.

Od 3 let věku už dítěti můžete pořídit klasické kolo. Nejmenší kola u nás seženete s průměrem ráfku 14" a jsou určena pro výšku postavy 95-110 cm. Zatím bude stačit kolo s jednou rychlostí (bez přehazovačky). Důležité tady je, aby se malý cyklista naučil ovládat pedály a zvykl si na jízdu na kole jako takovou. Pokud je to potřeba, nebojte se mu přikoupit i balanční kolečka, která při jízdě pomáhají udržovat stabilitu (a zvlášť u prvních jízd nebo pro opatrnější děti jsou fajn i jako psychická podpora). Jak moc budou kolečka pomáhat, to můžete regulovat mírou jejich náklonu – pro úplné začátečníky je fajn klasický úhel 90 °, až dítě na kole získá větší jistotu, můžete jejich sklon zostřit.

Vhodné kolo poznáte tak, že se na něm dítěti bude sedět pohodlně a nohama bez potíží dosáhne na pedály (nebo rovnou na zem). Když bude stát obkročmo nad rámem kola, mezi rozkrokem a trubkou rámu by měl být prostor zhruba 5 cm. Pokud s velikostí váháte, raději volte menší. I když se může zdát, že dává naopak smysl koupit větší kolo s tím, že dítě do něj časem „doroste“. U větších kol se dítěti může hůř ovládat řízení a roste tak riziko nehody. U malých dětí taky hraje roli každých pár deka váhy kola a větší stroj pro ně může být zbytečně těžký.


Od 4 do cca 6 let věku, pro výšku kolem 100–120 cm, sáhněte po kole o velikosti 16". Od 14" se liší prakticky jen velikostí ráfku, i tady pořád najdete všechny důležité prvky pro malé jezdce – brždění i pomocí zpětného sešlápnutí pedálů (tzv. torpédo), měkce polstrovaná řídítka a někdy také chránič řetězu.

 
Kola o velikosti 20" jsou určena jezdcům od 6 do 9 let s výškou zhruba od 115 do 130 cm. Od této velikosti dětských kol se setkáte i s měničem převodů - „přehazovačkou“ a klasickými brzdami. Kolo zůstává s pevnými vidlicemi kvůli zachování co nejnižší hmotnosti.


Pro starší cyklisty cca od 8 do 10 let (výška postavy 125-145 cm) jsou určeny stroje s průměrem ráfku 24" . Má vaše dítě rádo jízdu v terénu? Sáhněte po kole s odpruženou vidlicí, na kterém mu to pohodlně pojede z kopce i do kopce. Na takovém kole není problém ujet ani větší vzdálenosti.

 

Juniorská kola


Tato kola se u nás prodávají od velikosti 26", přes velikost 27,5" do velikosti 29". Jsou určena pro děti od 140 do 170 cm výšky postavy. Kola jsou vybavena i 8rychlostním řazením a nastavitelnou vzdáleností dohmatu na brzdové páčky.

 

Tabulka velikostí dětských kol

VELIKOST KOLA

VĚK DÍTĚTE

VÝŠKA DÍTĚTE

12"

2-5 let

-

14"

3-4 roky

95-110 cm

16"

4-6 let

100-120 cm

20"

6-9 let

115-130 cm

24"

8-10 let

125-145 cm

26"

10–12 let

140-165 cm

27,5"

-

140–165 cm

29"

-

150-170 cm

 

 

Jaké doplňky k dětskému kolu?

Nejdůležitější je samozřejmě cyklistická helma, která je do 18 let povinná. Pokud nevíte, jakou helmu zvolit, přečtěte si článek Jak vybrat helmu na kolo.  Vhodné jsou také cyklistické rukavice, které sají pot, takže v nich neprokluzují řídítka, navíc chrání dítě před odřeninami stejně jako chrániče kloubů. Další důležitou položkou, než vyrazíte na kolo jsou reflexní prvky - obzvlášť kdyby se výlet protáhl a vy pokračovali v jízdě i za tmy. Hodit se budou také odrazky a zvonek na řídítka.
Stejně jako u ostatních sportů, i na kole je důležitý pitný režim. Nezapomeňte proto svému juniorovi přidat do výbavy i držák a cyklistickou lahev.

 

 

Potřebujete poradit?

Naši profesionální technici Vám odborně poradí a doporučí pro Vás to nejlepší.