Jak vybrat lyžařské boty

 

Čeká vás výběr nových sjezdových bot? Tohle jsou faktory, které byste při něm měli zohlednit, abyste ze svého vybavení na sjezdovce dostali maximum.

 

boty na sjezdové lyže

 

Správná velikost bot

S lyžařskými botami je to stejné jako u jakékoli jiné obuvi – základ je padnoucí velikost. I jinak vhodné boty vám ve špatném čísle můžou lyžování pěkně zprotivit. Příliš malé se postarají o bolestivé otlaky a puchýře, v moc velkých zase nebudete mít ten správný cit a budete v nich zbytečně „plavat“.

Jak poznat správnou velikost lyžáků? Lyžařské boty bývají značené systémem MondoPoint a velikost se rovná délce stélky v milimetrech/centimetrech.

265/26,5 bota bude mít tedy stélku 265 mm dlouhou. Vycházejte z délky vlastního chodidla a připočtěte k ní menší rezervu, doporučuje se 0,5 cm.

Při zkoušení ještě vyndejte vnitřní botičku a nasaďte na nohu jen vnější skelet. Chodidlo v něm posuňte co nejvíc dopředu a změřte mezeru mezi vaší patou a patou boty. Pokud je větší než 2,5 cm, sáhněte po menším čísle.

K ladění nejvhodnější velikosti se vrátíme ještě v části věnované výběru bot podle pokročilosti – liší se totiž u závodníků/sportovních lyžařů a rekreačních sjezdařů.

Do bot na sjezdovky sice většinou patří silnější ponožky a je potřeba s místem na ně počítat (ideálně si je s sebou vezměte už na zkoušení), ale pozor, abyste rezervu nepřehnali. Pořád platí, že bota by měla na noze sedět pevně a obepínat ji. Navíc lyžařské boty po nějaké době trochu povolí a přizpůsobí se tvaru vaší nohy.

Kromě samotné velikosti koukejte při výběru i na tvar boty. Každý máme trochu jinak postavenou klenbu chodidla, výšku nártu atd. a je potřeba, aby bota dobře seděla ve všech směrech.

 

Tvrdost boty

Tvrdost/tuhost boty u lyžáků se označuje jako tzv. Flex index. Čím vyšší flex index, tím víc síly je potřeba k ohnutí komínu (část boty obepínající vaše lýtko a holeň) směrem dopředu a tím také tvrdší bota.

Můžete se setkat s flex indexem od 40 až nad 170, krajní hodnoty jsou ale velké extrémy a běžný rekreační lyžař by měl hledat boty spíš kolem 80.

 

Určení lyžařských bot podle flex indexu

<60 děti a začátečníci s nízkou váhou
60-80 začátečníci, rekreační lyžaři s nízkou váhou
80-100 rekreační lyžaři nebo pokročilejší jezdci s nižší váhou
100-120 sportovní lyžaři nebo pokročilejší lyžaři s vyšší váhou
120-130 závodní lyžaři
<130 závodní lyžaři s vyšší váhou

 

 

Jak je vidět i v přehledu, u výběru správného flex indexu to není jenom pokročilost, která hraje roli, myslete i na stavbu těla a váhu. Těžší lyžaři můžou při stejné pokročilosti sáhnout po tužších botách, než jejich kolegové s nižší váhou. Důvod je prostá fyzika – vyšší váha znamená i vyšší sílu, kterou na boty působíte a snáze je tak prošlápnete.

Při výběru tuhosti boty myslete i na to, že při zkoušení na prodejně bývá vyšší teplota než na sjezdovce a v reálu tak budou boty v zimě na sjezdovce ještě o něco tužší.

Některé značky také nabízí modely s nastavitelnou flexí, kde si tvrdost boty (v určitém rozmezí) můžete podle potřeby a vnějších podmínek sami upravit.

 

 

Výběr lyžařských bot podle pokročilosti

 

Začátečnické/rekreační lyžařské boty

 

Na lyžích jste ještě nestáli, nebo na nich neplánujete trávit zase tolik času. Důležité tak pro vás je, aby boty byly pohodlné a umožnily vám si na nový typ pohybu vůbec zvyknout. Rekreační lyžařské boty proto mívají měkčí a silnější vnitřní botičku, bývají širší v nártu i kolem kotníku a lýtka a jsou celkově z měkčího materiálu. Protože se nepočítá s tím, že byste se v nich chystali lámat rekordy v rychlosti nebo technice, můžete si dovolit i větší rezervu v šířce a délce boty. Až budete zkoušet samotný skelet, je vaším cílem prostor cca 15-25 mm mezi vaší patou a patou boty. Šířka může být kolem 100 mm, lyžaři se širším chodidlem můžou sáhnout i po šířce 102-106 mm.

 

Pokročilé/sportovní lyžařské boty

 

Už máte něco odježděno a baví vás posouvat svoje limity? Od svých bot už budete chtít vyšší flexi, aby dobře přenášely veškerou sílu do lyží a držely vás stabilní i při rychlých sjezdech. Šířka takových bot bývá kolem 95-100 mm, prostor mezi patou a skeletem boty může být menší než u začátečníků, cca 10-15 mm.

 

 

Závodní lyžařské boty

 

Závodní lyžáky bývají oproti svým „kolegům“ nejtvrdší a nejužší. Tady už nehrajete na pohodlí, ale na výkony a víte přesně, co od svého vybavení chcete. Taky se počítá s tím, že v téhle kategorii jste na svahu v pohybu a nezastavujete se. U závodních bot proto nenajdete vyteplení ani výstelky navíc, nárt je co nejnižší a komín naopak vysoký kvůli stabilitě. Šířka boty většinou nepřesáhne 95 mm, flex index jde naopak klidně přes 130.

 

 

Pánské/dámské/dětské boty

 

Pánské/unisex lyžařské boty

 

Stejně jako u lyží, i u bot na ně platí, že pánské modely nejsou nutně jen pro pány. Jsou určené komukoliv, kdo nepotřebuje specifika jiného určení bot (lehčí a užší konstrukce boty, nižší flex index). Pánské lyžáky bývají dostatečně široké a mívají vyšší nárt, stejně tak je vyšší komín a flexe boty.

Sjezdové lyžařské boty Nordica Sportmachine 100 black/red/white 2020/21

 

Dámské lyžařské boty

 

Dámské lyžáky mají lehce odlišnou konstrukci, která lépe odpovídá anatomii ženské nohy (oproti mužům mívají ženy užší chodilo, nižší nárt a kratší lýtko). Výrobci myslí i na to, že ženy mívají častěji problém s prokrvováním periferií a zimou od nohou, můžete se proto setkat s více zateplenými vnitřními botičkami. Dámské lyžařky jsou oproti svým protějškům většinou lehčí, proto mívají dámské boty taky nižší flexi.

Sjezdové lyžařské boty dámské Nordica Sportmachine 3 65 W black/anth/white 2022/23

 

Dětské lyžařské boty

 

Velký rozdíl u dětských lyžáků (kromě velikostí) bývá jejich malý flex index – děti jsou lehké a potřebují boty hodně měkké. Bavíme se o rozmezí flexe zhruba 30-60 podle věku dítěte.

Další důležitý prvek je počet přezek. Zatímco u bot pro dospělé se nejčastěji potkáte se 4 nebo 3 přezkami, u dětských modelů se začíná už na jedné přezce.

 

Dětské sjezdové boty dívčí Nordica Speedmachine J2 girl blue/white 2021/22

 

Jak se o lyžařské boty starat

 

Vybrali jste si ten správný model? Gratulujeme a přejeme s ním na svahu spoustu zdařilých sjezdů! Aby vám lyžařské boty dlouho vydržely, nezapomeňte jim věnovat patřičnou péči.

Po každé jízdě nechte boty důkladně vysušit, než je uložíte – buď samovolně, nebo pomocí vysoušečů bot (v lyžařských ubytováních běžná věc, ale pokud jezdíte pravidelně, stojí za to pořídit si i vlastní). Povrch bot šetrně očistěte a utřete dosucha (zejména pokud v botách přecházíte přes prostory ošetřené posypem ze soli nebo štěrku). Mimo sezónu lyžáky ukládejte nastojato a se zapnutými přezkami, aby bota dobře držela tvar. Dobře se hodí i speciální tašky na lyžařské boty, ve kterých je můžete jak přenášet, tak skladovat.

 

 

Jestli si s výběrem i tak nejste jisti nebo máte nějaký vlastní dotaz, neváhejte se na nás obrátit – máme víc než 20letou praxi v oboru, rukama nám prošly spousty modelů a rádi své vám svými zkušenostmi pomůžeme vybrat ty nejlepší lyžařské boty právě pro vás! 

 

 

Potřebujete poradit?

Naši profesionální technici Vám odborně poradí a doporučí pro Vás to nejlepší.