Jak vybrat sjezdové lyže

 

Sjezdové lyžování (zdroj:Pixabay - Rolfvandewal

 

Chystáte se zahájit sezónu na nových lyžích? Nebo si vybíráte svoje úplně první? Tak jako tak jste tu správně!

Poradíme vám, jak vybrat ty nejlepší sjezdové lyže právě k vašemu stylu jízdy a pokročilosti.

Sjezdovek je v dnešní době na trhu celá řada, výrobci se předhání ve vychytávkách a inovacích a problém tak není sehnat nějaké lyže, ale zvolit ty správné.

Než se definitivně rozhodnete, položte si následující otázky:

 

 

Jaká je moje lyžařská zkušenost?

 

Chystáte se krásy lyžování teprve objevit, nebo jste na sjezdovce jako doma? Pro lyžaře-nováčka nemá smysl hned ze začátku pořizovat luxusní závodní model a naopak. Pokud už oblouky do sněhu krájíte nějaký ten pátek, měl by nový model lyží odpovídat vaší úrovni.

 

Jak často budu na lyžích jezdit?

 

Další důležitý faktor je frekvence jízdy. Vezměte ji v úvahu zvlášť pokud se bude výrazně lišit od vaší dosavadní úrovně – jestli jste doteď nejezdili, ale plánujete své nové vášni věnovat každou volnou chvilku, budete se rychle zlepšovat a začátečnické modely vám můžou přestat stačit. A i zkušený matador nemusí potenciál svých lyží plně vytěžit, pokud je vytáhne jednou za sezónu.

  

Jaký je můj styl jízdy?

 

Jste spíš „kochací“ typ a lámání rychlostních rekordů není nic pro vás? Pak vám lépe sednou rekreační modely. Držíte se striktně v mezích upravených sjezdovek, nebo vás naopak láká divoký terén? Pro jízdu mimo sjezdovky jsou určené crossové nebo freeridové lyže.

Nejraději se řítíte sjezdovkou s větrem v zádech a razíte heslo „čím rychleji, tím lépe“? Hledejte lyže s označením sportovní nebo rovnou závodní.

 

 

Na jaké parametry sjezdovek při výběru koukat?

 

Délka lyže

 

Ať zvedne ruku, kdo se někdy nesetkal s poučkou, že správná délka sjezdovek se určuje podle výšky postavy a měly by vám sahat cca k bradě/nosu. Ale tak jednoduché to vždycky není.

I u délky platí, že rozhoduje hlavně pokročilost lyžaře a převládající styl jízdy.

Obecně platí, že čím delší a tvrdší lyže, tím lépe se chová při vyšších rychlostech a naopak. Začátečníci a lyžaři, kteří preferují spíš techničtější a pomalejší styl, by tak měli sáhnout po lyžích kratších a měkčích. Kdo už si je na svahu jistější a jezdí rychle, může délku i tvrdost lyží postupně přidávat. Dynamická jízda vám totiž s delšími a tvrdšími lyžemi půjde lépe, ale na jejich ovládání už potřebujete určité zkušenosti. Začátečník se špatně zvolenou délkou lyží se bude na svahu zbytečně trápit a lyže pro něj budou těžké a neohrabané.

Pří výběru délky lyží berte v úvahu i svoji váhu. Ta se výrazně podílí na tom, jakou silou pak budete na lyže působit a jak se vám budou ovládat. Jezdcům s větší váhou tak můžou vyhovovat delší lyže než jejich stejně velkým, ale lehčím, protějškům.

   

Šířka lyže

 

Další důležitý parametr sjezdové lyže. Měří se v místě pod vázáním/botou a nejčastěji se uvádí v milimetrech. U běžně dostupných lyží se setkáte s rozpětím šířky mezi cca 65-135 mm.

To je celkem velké rozpětí, jak si tedy vybrat tu správnou šířku pro svoje lyžování?

Naštěstí je tu jednoduché pravidlo – čím užší lyže, tím lépe se chová na upravené sjezdovce a méně se hodí do terénu. Závodní a sportovní lyže mívají kolem 65-70 mm, do 75 mm je to stále šířka, od které můžete čekat svižné a dynamické svezení. 75-85 mm lyže už nebudou tak rychlé v přehranění, stále jde ale o modely určené na běžné sjezdovky. 85-100 mm je hranice, kdy lyže přestává mít lepší vlastnosti na upraveném podkladu a hodí se do „divočiny“, šířku nad 100 mm už najdete u freeride modelů, které jsou jako doma v hlubokém prašanu, kterým budete díky jejich ploše lehce „proplouvat“.

 

Rádius

 

Rádius lyží bývá uvedený v metrech a označuje teoretický* poloměr oblouku, jaký s danou lyží zvládnete vykrojit. Někdy se setkáte i s označením jen formou písmene R nebo výrazy sidecut či vykrojení.

Rádius berte jako vodítko k tomu, jestli máte v ruce lyže určené na krátké, střední nebo delší oblouky. Orientačně:

 

Rádius do cca 14 metrů – Krátké oblouky

Rádius cca 14-17 metrů – Střední oblouky

Rádius nad 17 metrů – Dlouhé oblouky

  

Čím menší rádius, tím kratší oblouky je lyže schopná dělat a tím lépe v nich drží, ale má pak rezervy při rychlé přímé jízdě. A naopak, větší rádius znamená vyšší stabilitu v přímém směru jízdy, ale náročnější vykroužení oblouku.

Lyže s menším rádiem se proto hodí na pomalejší disciplíny s častým „krájením“ menších obloučků jako slalom a vyhovovat budou i začátečníkům. Pro vysoké rychlosti a sportovní dynamickou jízdu jsou určeny modely s vysokým R.

Zlatá střední cesta – 14-17 metrů je nejvhodnější pro běžné rekreační ježdění ve chvíli, kdy už nejste úplný začátečník, ale nespecializujete se na žádnou disciplínu a vaším revírem jsou hlavně upravené sjezdovky s běžnými obtížnostmi.

 

* reálně do toho vstupují i další parametry jako váha lyžaře, umístění těžiště nebo tvrdost lyže, proto je tenhle údaj celkem zavádějící a berte ho spíš orientačně.

 

  

Kategorie lyží

Většina prodejců má sjezdovky rozdělené aspoň do základních kategorií. Nejčastěji je to buď podle pokročilosti/disciplíny, nebo určení (pánské/dámské/dětské).

 

Lyže pro začátečníky a rekreační lyžaře

 

Jak se liší začátečnické lyže od těch pro pokročilejší sjezdaře? Výrobci myslí na to, že nováček se sjezdovkou nejspíš nebude řítit s větrem o závod a jeho jízda bude mít svoje technické mouchy. Rekreační a začátečnické lyže tak bývají lehčí a měkčí, s konstrukcí, která vám „odpustí“ řadu chyb. Lyže z téhle kategorie patří na upravené sjezdovky, do terénu je raději neberte.

  

Sportovní lyže

 

Takový kompromis mezi začátečnickými a profi modely. Vyhovovat budou hlavně lyžařům, kteří sjezdovku brázdí pravidelně, rychlá jízda jim není cizí, ale stále je pro ně lyžování jen rekreační aktivitou. Sportovní sjezdovky bývají tvrdší, což jim poskytuje lepší oporu právě při vyšších rychlostech. Tyhle vlastnosti jim zajišťuje dřevěné jádro, často v kombinaci s dalšími materiály (populární je dnes třeba karbon).

 

Sjezdové lyže Lusti CROSS WIDE ROCKER 84

Lusti Cross Wide Rocker - ideální lyže do středních a vysokých rychlostí

 

Závodní lyže

 

Kdo je na sjezdovce jako doma a vlastně se cítí nesvůj, když lyže na nohou nemá, ten bude nejspíš koukat po závodních sjezdovkách. (A ten také nejspíš všechny informace z našeho článku už někdy slyšel a s výběrem radit nepotřebuje :-) )

Pro úplnost si ale uvedeme, že závodní lyže jsou ze všech kategorií nejtvrdší, počítá se u nich s rychlou a technicky vybroušenou jízdou. A protože jejich kvalita vynikne jen při takové jízdě, nedoporučujeme pořizovat si je s tím, že do nich zkušenostmi „dorostete“ – pro méně zdatného jezdce budou zbytečně těžké a špatně ovladatelné.

 

Dámské lyže

 

Dámské lyže mívají oproti pánským/unisex modelům trochu odlišnou konstrukci. Počítají s menší a lehčí postavou oproti mužům, proto jsou zpravidla lehčí a měkčí. Rozdíl ale může být i v umístění vázání, kvůli odlišnému těžišti. Kromě funkčnosti je to ale i design, proč dámy často sahají pro modelech určených speciálně jim.

 

Dámské sjezdové lyže Lusti LP 76

Dámské sjezdové lyže Lusti LP 76

 

Dětské lyže

 

I u lyžování platí, že „co se v mládí naučíš…“, nejmenší dětské modely proto začínají už ve velikostech kolem 70 cm, věkově cca pro tříleté děti. U dětských sjezdovek je alfa a omega snadná ovladatelnost i pro úplné začátečníky, bývají proto hodně lehké a bez extra technologií (ty najdete spíš až u juniorských lyží). To má i svůj další důvod – děti rostou a lyže mají často jen na jednu sezónu, než zase potřebují větší. Více než u dospělých je tu proto důležitá přijatelná cena.

 

 Dětské sjezdové lyže LUSTI JS junior

Dětské sjezdovky Lusti JS Junior

 

Pánské/Unisex lyže

 

V podstatě všechny sjezdovky, u kterých nenajdete určení přímo pro děti nebo ženy, bývají brány jako pánské nebo unisex. Nabízí tak největší výběr modelů pro různé disciplíny a úrovně pokročilosti. Dámy a junioři se nemusí bát, neznamená to, že by jim lyže z této kategorie byly zapovězené. Jak už jsme si řekli výš, výběr ideálních sjezdovek určují jiné faktory než jejich určení :-)  Pokud se vám tedy zalíbí lyže z jiné kategorie a odpovídají vaší váze, zkušenostem a stylu jízdy, směle do nich, ať už jsou pro kohokoli!

 

 

Jestli si s výběrem i tak nejste jisti nebo máte nějaký vlastní dotaz, neváhejte se na nás obrátit – máme víc než 20letou praxi v oboru, rukama nám prošly spousty modelů a rádi své vám svými zkušenostmi pomůžeme vybrat ty nejlepší sjezdové lyže právě pro vás!

 

 

 

 

 

Potřebujete poradit?

Naši profesionální technici Vám odborně poradí a doporučí pro Vás to nejlepší.