Jak vybrat správnou velikost kola

Správná velikost je při výběru kola jednou z nejdůležitějších věcí. To platí bez výjimky, ať už jste hobbík, nebo závodník. Nesprávně zvolený rozměr dokáže nejen pokazit celý zážitek z jízdy, ale taky zadělat na bolavá záda a klouby. A protože chceme, abyste si každou minutu v sedle užili naplno, poradíme vám, jak se ve velikostech kola vyznat a trefit výběr té správné na první dobrou.

 

Stejně jako oblečení nebo boty, ani kola nemají univerzální značení. Při výběru proto můžete narazit na tyto stupnice velikostí:

 

  • XS, S, M, L, XL (stejně jako u oblečení)
  • 15", 17", 19", 21", 23" (velikost rámu v palcích; 1 palec = 2,54 cm)
  • 50 cm, 52 cm, 54 cm, 56 cm, 58 cm, 60 cm (velikost rámu v centimetrech)

 

Zpravidla je to tak, že velikost horských a trekových kol se udává v palcích nebo klasickým značením S – XL, naopak pro silniční kola používáme nejčastěji údaje v centimetrech.

 

Co si pod pojmem velikost rámu mám vlastně představit?

Velikost rámu označuje délku sedlové trubky od prostředku středového složení po její konec (viz ilustrační obrázek)

 

 

Jak tedy tu správnou velikost kola najít?

 

Velikosti kola se odvíjí od výšky postavy, ale ne vždycky je to jediné pravidlo. Svou roli může hrát i délka nohou a rukou a jejich poměr k tělu. Je proto vždycky lepší kolo vyzkoušet na vlastní kůži, pokud máte tu možnost. Při zkoušení si nastavte správnou výšku sedla a vyzkoušejte celkový posed na kole. U sportovních kol bývá posed položenější, u městských typů kol zase vzpřímenější.

Nekoukejte jen na výšku rámu, ale i délku rámu, celkovou geometrii kola, atd. Vůbec nejlepší je mít při výběru k ruce odborníka, který na vás koukne a zhodnotí, jak dobře kolo sedne. Ať už je to zkušenější cyklokamarád, nebo personál specializované prodejny.  

Máte už v hledáčku nějaký konkrétní model kola? Mrkněte na velikostní tabulku jeho výrobce (pro příklad přikládáme tabulku českého výrobce Superior, jehož kola u nás pořídíte). Uděláte si představu, jaké používá značení a jak se jednotlivé velikosti pohybují. Stejně označené rámy od různých výrobců se totiž můžou rozměrově lišit. Liší se i velikosti u různých typů kol – horská, treková, silničky. Při výběru proto myslete i na to, jak a kde s kolem plánujete jezdit. Jste spíš rekreační jezdec a bicykl oprášíte párkrát do roka? Nebo v sedle trávíte každou volnou chvilku? Čím víc kolo budete používat, tím důležitější je, aby vám perfektně padlo.

 

 

 

Jak vybrat správnou velikost dětského kola? 

 

S velikostmi dětských kol je to trochu jiné než s dospělými. Uvádí se v palcích (inch) a odvíjí se od velikosti ráfků.

Dětská kola se vyrábí především ve velikostech 12“, 14“, 16“, 20“, 24“ a 26“, 27,5“, u posledních dvou velikostí už se jedná spíše o juniorská kola.

 

Stejně jako u dospělých, i tady doporučujeme zkontrolovat tabulku konkrétního výrobce. Správnou velikost dětského kola poznáte tak, že při stoji obkročmo nad kolem je mezi trubkou rámu a rozkrokem rezerva velká zhruba jako pěst. Malý cyklista by měl bez problému dosáhnout nohama na pedály i na zem. Ruce by měly ovládat řídítka, aniž by bylo potřeba se předklánět ze sedla. Máte-li možnost, i u dětských kol je samozřejmě nejlepší vyzkoušet je přímo u prodejce. 

I když to u dětí svádí, koupit kolo radši o něco větší, aby z něj potomek tak rychle nevyrostl, tuhle cestu nedoporučujeme. Moc velké kolo se špatně ovládá a riskujete, že se dítě při jízdě zraní nebo se mu cyklistika prostě a jednoduše zprotiví.

 

Tip: Nabízíme dětská kola značek Superior, Frog, Early Rider, Woom.

Dětská kola Frog máme od velikosti 14“ po velikost 26“.

Od Superioru nedáme dopustit především na řady F.L.Y. a TEAM.

F.L.Y. jsou velmi lehká, sportovně střižená kola s pevnou vidlicí. Díky snadným převodům se na nich dětem dobře jezdí. Nabízíme je v rozmezí 20“ - 27,5“. TEAM je řada více závodní, která nabízí kotoučové brzdy a odpruženou přední vidlici.

 

 

Nevíte si rady s výběrem správné velikosti kola pro sebe či svoje děti? Na naší kamenné prodejně se na vás těší tým odborníků, kteří vám rádi pomůžou najít ten nejvhodnější model.

 

 

 

Potřebujete poradit?

Naši profesionální technici Vám odborně poradí a doporučí pro Vás to nejlepší.