Potřebujete poradit ? Zavolejte nám 485 106 003 info@ok-sport.cz
Zpět na stránky prodejny

Shimano

Značka Shimano je naprostý velikán na cyklistickém trhu. Dalo by se říct, že společnost Shimano tvoří pilíř na cyklistickém trhu. Málokdo však ví, že tato značka má tři zdánlivě odlišné produkty - cyklistická produkce, produkce pro rybaření a produkce pro veslování. Zdálo by se, že produkty musí být odlišné, avšak opak je pravdou. Všechny tvoří jejich technologická náročnost. Jedná se o nejnovější elektronické řazení převodů, navijáky na prut, které by jistě chtěl mít každý rybář doma nebo uchycení treter pro veslaře, jejichž loď vodu rozráží jako šíp.

Když v únoru 1921 Shozaburo Shimano zakládal tehdy pojmenovanou společnost Shimano iron works, bylo to v rozpadlé celuloidové továrně. Pronajal si 40 metrů čtverečných s jedním soustruhem. V těchto letech světlo světa spatřil první výrobek Shimano - volnoběžný pastorek. V dnešní době samozřejmostí, tehdy však to jen tak někdo vyrobit nedokázal. Tento Japonec z města Sakai, kterému bylo pouhých 26 let, se nadechoval k velkému kroku.

V roce 1940 má tato společnost přes tři sta zaměstnanců a firma dostává první obrysy. Název Shimano Iron Works Co., Ltd. V roce 1957 přichází Shimano s výrobou externího měnění převodů a jen o rok později Shimano představuje řazení v zadním náboji o třech převodech. Pro zakladatele společnosti Shozabura to však nejsou léta lehká. Jeho zdravotní stav je vážný a on v roce 1958 umírá. Na jeho místo nastupuje Shozo Shimano. Ten však ve své funkci dlouho nevydrží. Když je v roce 1961 představen v Americe třístupňový měnič, nastává velký boom prodeje. Následně je v New Yorku vytvořena pobočka Shimano. To celé se odehrává v roce 1965, kdy Shozo odstupuje z funkce a velitelské otěže přebírá Yoshizo Shimano. Ten v roce 1970 Shimano stěhuje do novější, větší a modernější továrny. Současně vzniká druhý pilíř Shimano, rybářská sekce. V roce 1972 proniká Shimano do Evropy, respektive do Evropy západní. Její závod se nachází v Düsseldorfu.

V roce 1973 vzniká první sada Shimano Dura-ace a až v roce 1982 následuje Shimano 105 a biková Shimano deore xt. Jen o rok déle ji přichází sada Shimano 600ex., dnes známá jako Ultegra.

V osmdesátém čtvrtém roce Shimano začíná pořádat a podporovat sportovní akce. První silniční závod byl uspořádán jako Shimano Suzuka road race a měl sloužit pro popularizaci cyklistiky v Japonsku. Současně je pořádán japonský rybářský pohár a v osmdesátém osmém roce vyhrává na komponentech Shimano Andy Hampsten Giro d Italia.

1991 první sada xtr pro mtb, do dnešní doby je to nejvyšší sada v mtb sekci. V roce 2001 přichází Shimano na český trh. Paradoxně o rok dříve, než na ten taiwanský, ze kterého pochází mnoho součástek pro cyklistiku. V roce 2009 vzniká třetí pilíř Shimana a to její veslařská divize a v témže roce první elektronická sada Dura ace Di2.

V současné době je prezidentem společnosti Yozo Shimano. Stále hlavní závod sídlí v japonském městě Sakai, avšak zaměstnává více lidí. V centrální stanici je to až 1299. V ostatních pobočkách dokonce 11829. Po celém světě má Shimano celých 48 dceřiných společností.

V dnešním uspěchaném světě Shimano stále doufá, že bude moci nabídnout komponenty pro cyklisty, rybáře a veslaře, které by jim dokázaly sport zpříjemnit, usnadnit nebo dosáhnout mimořádných výkonů. Ať už je sportovec na profesionální či amatérské úrovni, měl by ho sport především bavit. Pokud tomu tak je, mohou být všichni zaměstnanci společnosti Shimano spokojeni.

Zavolejte nám 485 106 003